Czarny bez – kwiaty i owoce

Maj i czerwiec to idealny czas na zbiór Czarnego Bzu (Sambucus nigra). Wykorzystywany głównie do celów leczniczych, ostatnio jednak znajduje miejsce w kuchni. Idealnie pasuje do lemoniady, naleśników czy jako główny produkt do zrobienia oleju smakowego. Odkryjmy zatem kolejne dzikie zioło które można znaleźć je praktycznie wszędzie.

Czarny bez – bogactwo witamin
Kwiaty bzu są bogate w  flawonoidy: rytozyd, pochodne kwercetyny i kemferolu, są niezawodnym środkiem w przypadku stanu przeziębienia. Działają moczopędnie i rozkurczowo oraz uszczelniają naczynia włosowate. Ponadto kwiaty bzu są bogate w  witaminy, karotenoidy, garbniki i sole mineralne.

W czasie przekwitu na drzewach bzu wyrastają owoce, małe czarne, lśniące jagody które pod żadnym pozorem nie można spożywać na surowo !.

Czarny bez – jagody / owoce
W czasie przekwitu na drzewach bzu wyrastają owoce, małe czarne, lśniące jagody które pod żadnym pozorem nie można spożywać na surowo !. Dopiero po przesmażeniu, duszeniu bądź ugotowaniu bez przykrywki pozbędziemy się trujących właściwości. Jednak niech was to nie odstrasza gdyż owoce czarnego bzu są również bogate w witaminy, glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, sole mineralne. Idealny surowiec do oczyszczenia organizmu.


Czarny bez – czy jest trujący ?
Kwiaty czarnego bzu nie są trujące, wiele stron opisuje ich aromat jako nie przyjemny i odurzający jednak moim zdaniem jest to przyjemny i kojarzący się z początkiem lata aromat. Liście, kora oraz owoce czarnego bzu zawierają sambunigrynę oraz prunazynę to substancje które mogą wywołać nudności, biegunkę a w gorszych przypadkach wymioty. Dlatego tak jak wspomniałem wcześniej owoce czarnego bzu trzeba podać obróbce termicznej aby zlikwidować szkodliwe dla zdrowia substancje.

Co można zrobić z czarnego bzu ?
Czarny bez ma wiele zastosować kulinarnych. W większości kojarzy się wszystkim z syropem ale z kwiatów można zrobić również smakowy olej, wykorzystać je jako aromat do Kombuchy (fermentowana herbata), zrobić je jako przekąska w tempurze czy na słodko w cieście naleśnikowym. Z syropu z kwiatów bzu można przyrządzić lody o smaku mascarpone i bzu.  Z owoców bzu można natomiast zrobić nalewki, dżemy i syropy albo wykorzystać zasolone owoce jako solone kapary ale wtedy potrzebujemy jeszcze zielonych owoców tak jak np. przy przetwarzaniu oliwek zieonych.

Czarny bez – moje doświadczenia
Gdy pracowałem w Danii, kapary czarnego bzu przerabialiśmy w kilogramach. Była to jednogwiazdkowa restauracja gdzie dzikie owoce, dzikie produkty miały duże znaczenie na tworzenie sezonowej karty i przyszłościowe jeśli chodziło o zabezpieczenie się na zimę. Wykorzystywaliśmy je później jako dodatek do mięs, idealnie łączył smaki palonego, wędzonego masła jako dodatek do sosu. Natomiast kwiaty czarnego bzu wykorzystywane były do dekoracji i nigdy nie usłyszałem że miały one odurzający zapach.

PRZEPISY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s